Course Photo
Course PhotoHole 2Course PhotoHole 11
Create Scorecard
Fair Conditions
About the Course
Velkommen til Disc Golf i Park Vendia sportspark. Der er 18 huller som kan spilles fra rød, gul eller hvid tee. Der er også mulighed for at spille “Den korte bane” med 6 huller, - her spilles hul 8,9,10,11,14 og 15. Se banens OB og mandatory på teeskilte. Vi skal passe på hinanden på hele banen, så vær venligst obs på gående/cyklende i området. Vær særlig opmærksom på atletikudøvere på atletikbanen, og kast IKKE, hvis der er nogen i nærheden. Der er OB på hele atletikbanen, og der må ikke spilles videre inde fra banen. Info om tee: Vi er i gang med at etablere fliser på gule og hvide tee. I første omgang har vi koncentreret os mest om at ændre gule tee på græs. P.t er vi færdige med 10 gule og 3 hvide, men vi kæmper videre 🙂 Der er toiletfaciliteter og café i Vandhuset, se åbningstider på https://hjoerringhallerne.hjoerring.dk/vandhuset God vind 🥏 Park and forest course around VENDIA sportspark, both fun and challenging, especially from white pro tees.
18 Holes
Concrete, Grass, Dirt, Wood/Wood Chips Tees
Main, Safari Targets
Mixed Use, Other
Established 2019
Dogs Allowed
Cart Friendly
Drinking Water Available
Restroom Available

Contact

Info@hjoerringdiscgolfklub.dk
www.hjoerringdiscgolfklub.dk

Course Traffic

Players usually spend 1.5 - 2 hours here.

Want access to real-timecourse traffic? It's on UDisc Pro.

Upcoming Events

Show all
No Upcoming Events!
hopparcarlsson
@hopparcarlsson
Feb 7, 2023
3.5
"3.7/5.0 Bra 18 hålsbana. Väldigt lerigt och geggigt på sina ställen. Bra tees dock för att vara Danmark. Korgarna är bra. Många hål är lite små-läckra ändå. Vissa hål är mer tråkiga bara öppna. Flödet är rätt kass och man får gå en bit emellan några hål. "
rasmusrytter
@rasmusrytter
Oct 23, 2022
4.0
"Fantastisk skiltning! Og udemærket bane 👏🏼"
abbyyy
@abbyyy
Sep 6, 2022
4.5
"Very Nice course with different tee's for different difficulties. "
williamskov
@williamskov
Aug 20, 2022
3.5
"God skiltning og fine tees. Hullerne i skoven og i det lille park areal er super fede. Layoutet er super mærkeligt og man går meget frem og tilbage. Men ok bane"

Leaderboards

There are no scores for this leaderboard yet.