Good conditions
11/2020 valmistunut A1-luokan metsärata, josta löytyy korkeuseroja. Rata on lähtökohtaisesti suunniteltu hiemen vähemmän pelanneille ja perheille, mutta sopii hyvin myös kokeneemmille pelaajille. Rata sijaitsee pääosin hiekkapohjaisella kangasmetsä alueella ja suurin osa väylistä on pituudeltaan 58m - 74m. Radan välittömässä läheisyydessä sijaitsee uimapaikka (Häklin monttu), joten kierroksesi lomassa voit vaikka pulahtaa uimaan. Jos tulet pidemmältä ja haluat yhdistää reissuusi toisen radan niin suosittelemme toista Ford-rataa (Pro, AA1), joka sijaitsee vain 6km päässä Hyrylän urheilupuistossa. Lisätietoa radoista ja kilpailuista radoilla löydät osoitteesta www.fgch.fi
Pysäköinti:
Noin 50-auton parkkipaikka Ojakärsämöntien päässä. Muista parkkikiekko! Lisää parkkipaikkoja löydät tien varsilta (Kääntöpaikalle tai yritysten pihoihin ei saa pysäköidä)
Ensimmäisen väylän löydät parkkipaikan vierestä.
Vinkit radalle:
Pakollinen kierto (Mando) väylillä: 10, 13 ja 14 (DZ väylillä 13 ja 14, mutta 10-väylällä heitä edellisestä heittopaikasta. Lisää tulokseen +1)
Pelialueen rajaa tiet, jossa asfaltti (sisempi asfaltin reuna), sekä verkkoaidat (katso ratakartta, väyläopaste)
Radalla on muutamia väyliä, jotka kulkevat toisen väylän rinnalla ja heittosuunnat ovat vastakkaiset (9/10, 13/14, 12/16). Kyseisillä väylillä on hyvä huomioida toista väylää heittävät ja olisi suotavaa odottaa niin kauan kuin toisen väylän ryhmä on heittänyt avausheittonsa ja sinun tuleva heittosi ei voi vahingossakaan osua kenenkään. kun heität 16-väylää niin huomioi, että 17-väylän TII-paikka on 16-korista vain noin 20m loivasti oikealle.
3-väylän kallio voi olla liukas sateella/sateen jälkeen, joten olethan varovainen.
Huomioi hieman pidemmät siirtymät väylien välissä: 6 -> 7 (n.120m), 12 -> 13 (n.150m), 17 -> 18 (n.200m). Siirryttäessä 13 -> 14-väylälle kulje oikean kautta/aidan vieressä.
Palveluita lähellä (Katso aukioloajat ja tarkemmat tiedot heidän nettisivuilta):
- Tuusulan Pihvitupa 200m, Aamupala&Lounas arkipäivisin (Ojakärsämöntie 1)
- Maku Brewing 1km "Tuoreimmat oluet sekä uutuudet aina suoraan panimolta, tervetuloa!" (Sarvivälkkeentie 12)
- Kesäkioski säävarauksella 150m (Häklin monttu, Hosionsuonmutka 1)
- K-market Lahela 3km (Lahelantie 280)
- Hyrylän keskustan palvelut 4km
18 Holes
Turf Tees
DiscGolfPark Pro Target Targets
Mixed use, Other
Established 2020
Dogs allowed
Not cart friendly
No drinking water available
No restroom available
Contact
ilkab911@gmail.com
Upcoming events
Show allNo Upcoming Events!
Reviews
Show allUpkeep
4.3
Shot variety/design
3.7
Tee areas
4.2
Signage/wayfinding
4.5
Amenities
2.7
Scenery/views
3.2

@vaattu
62
0
Mukava metsärata, jossa lyhyehköjä väyliä. Moni väylä on kuitenkin tekninen ja kokeneempikaan heittäjä ei tylsisty. Tiit, väyläopasteet ja next-tee-kyltit erinomaisia. Maasto melko kuivaa.

@arezaki
31
0
Fun course on the medium to easier side.

@swagalee
24
0
Perfect amateur course, all kinds of shot shapes and no need for really long drives

@henriv
35
0
Nice little mid/putter course with some variety.
Leaderboards
There are no scores for this leaderboard yet.
Location
Course Traffic
Players usually spend 1 - 2 hours here.
Want access to real-timecourse traffic? It's on UDisc Pro.